понеділок, 20 листопада 2017 р.

Урок  читання в 3 класі "Світ дитинства у поезії і прозі"

Тема. Світ дитинства у поезії і прозі
Мета: систематизувати знання учнів за вивченим розділом; удосконалювати навички свідомого виразного читання; розвивати творчі здібності, діалогічне та монологічне мовлення; виховувати бажання поповнювати свої знання, вивчати твори українських поетів та письменників, виховувати почуття взаємодопомоги та співпраці
Обладнання: збірки та ілюстрації до творів, матеріали для розвитку читацьких навичок та роботи в групах, малюнки, презентації в програмі MS PowerPoint, комп’ютер, мультимедійний проектор
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань
Хід уроку
І. Організація класу
У нас у класі дружні діти,
Завзято вміють працювати.
Продемонструємо старання –
Й розпочнемо читання.
        Психологічна  хвилинка (Слайд 2)
Учні читають гасло:
«Я все вмію, я все зможу
І ще й друзям допоможу»
Проспівати його.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок. Підготовка мовленнєвого апарату
Вправи на дихання
-  Уявіть, що ми їдемо в ліфті і оголошуємо поверх. Чим вище поверх, тим вище голос, і навпаки. Їдемо спочатку з першого на десятий, а потім вниз.
 1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 = 7 – 8 – 9 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1
(Слайд 3)
-         Пригадайте, діти, вмить,
    Як пшениченька шумить.
-         Ш – ш – ш – ш – ш.
-         Як бджола в саду бринить?
-         Дз –дз – дз – дз – дз.
-         Як комарики пищать?
-         С – с – с – с – с.
-         Як сороки скрекотять?
-         Скре – ке – ке – ке.
-         Ми всі трошки пошуміли,
-         А тепер живіш до діла.
1.     Мовленнєво-логічні вправи
1)    Читання скоромовок
          Сум
В ямі не спиться вусатому сому,
Сому вусатому сумно самому.
        Злість
Бурі бобри брід перебрели.
Забули бобри забрати торби.
       Хвастливість
Пугач хвалиться пінгвіну:
«Півень дав мені пірїну,
Причеплю, причепурюся,
Потім паві покажуся».
      Веселість
От Кіндрат, так Кіндрат!
Зуб зламав об шоколад.

2)    Читання слів за напрямком стрілки з ритмічним плесканням у долоні.
С           т             д          и              н            в               а

в           і              и           т             с             т               у



 і           з             п             і             з             е






            о            р             ї              і             о              п
Світ дитинства у поезії і прозі.
3)    Вправа «Асоціативний кущ»
А що у вашому розумінні означає слово дитинство, з чим воно у вас пов’язується?

дитинство
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Протягом місяця на уроках читання ми з вами мандрували вулицями Поетична та Прозова. Працювали над створенням проекту:  «Світ дитинства у віршованих та прозових творах». Тож сьогодні ми покажемо які ми вправні дослідники, мислителі, художники та шукачі нового і незвіданого.
1.     Вправа «Інтервю»
Сьогодні до нас завітала гостя.
Кореспондент: Добрий день! Я, Недевиченко Олександра, кореспондент журналу «Літератор», хотіла би взяти у вас інтервю.
Скажіть, будь ласка, творчість яких поетів та письменників вам найбільше запамяталася?
(Відповіді дітей)
Кореспондент: Чи відоме вам справжнє прізвище та ім’я Лесі Українки?
Діти: Справжнє імя Лесі Українки – Лариса Петрівна Косач.
Кореспондент: Дякую. Для кого почав писати Олександр Олесь свої вірші, казки?
Діти: Для сина Олега, якого він називав ласкаво Лелекою.
Кореспондент: Які жанри творів присутні у доробках поета Грицька Бойка?
Діти: Грицько Бойко писав вірші, казки, веселинки, загадки, скоромовки.
Кореспондент: Чому Василь Сухомлинський віддав все своє життя дітям?
Діти: Тому що він дуже любив дітей і хотів щоб вони стали добрими, чуйними, поважали старших людей. І навіть написав книгу «Серце віддаю дітям».
Кореспондент: Дякую. Мені дуже приємно було з вами поспілкуватися. До зустрічі.
ІV. Презентація результатів навчальних проектів
-  А зараз слово надаю нашим дослідникам, які приготували цікаві факти із життя поетів та письменників.
  І група «Дослідники»
 (Демонстрація презентації в програмі MS POWER POINT)
ІІ група «Художники-ілюстратори»
-         Відгадайте до яких творів ці ілюстрації та назвіть його автора?
(Демонстрація малюнків)
ІІІ група «Декламатори»
Слово надається Декламаторам, які підготували нам поезію.
ЯК ДИТИНОЮ БУВАЛО
Як дитиною, бувало,
Упаду собі на лихо,
То хоч в серце біль доходив,
Я собі вставала тихо.
 «Що, болить?» – мене питали,
Але я не признавалась –
Я була малою горда, –
Щоб не плакать, я сміялась.
Леся Українка
НАТАЛЧИНА ПРИГОДА
 Ох, невесело Наталці:
 Рукавички загубила.
 Може, десь лежать у балці,—
 Сніжки там з дітьми ліпила.
 Ох, невесело Наталці:
 Не знайшлись вони, пухнасті.
 Йде додому — мерзнуть пальці.
 Хто поможе у нещасті?
 Стрів її на стежці Вова,
 Дівчинку хлопчині жалко.
 Рукавички зняв і мовив:
 — Ось мої... Погрійсь, Наталко!
Степан Жупанин

НЕ ЗНАЛА
Пита бабуся у онуки:
—  Чи ти помила добре руки?
—   Аякже,— Милочка в отвіт,
— Помила з милом так, як слід.
—  А де?— бабуся знов питає.
— Води ж у хаті в нас немає...
—   Немає?— здивувалась Мила,
— А я не знала і помила.

ЧОМУ ЗУПИНИВСЯ ГОДИННИК
—  Щось годинник,— каже тато,—
Раптом зупинився.
Треба в чистку віддавати,
Мабуть, запилився...
—  Звідки взятись тому пилу?—
Мовила Галинка.—
Я ж годинник з милом мила:
Там нема й пилинки!
Грицько Бойко
КРИХТИ ХЛІБА
 З лісосмуг, де свищуть сніговиці,
 Де не стало корму і тепла,
 Перебрались лагідні синиці
 У садки до нашого села.
 В завірюху, ожеледь, морози
 Стукають синиці у вікно,
 З горобцями ділять на дорозі
 Крихту хліба мерзлу і зерно.
 Пригощав пташок я з годівниці
 І почав нарешті відчувать,
 Що для когось крихта — це дрібниця,
 А для пташки — жить чи замерзать.
Качан Анатолій
ДВА ХЛОПЧИКИ НА СТАВОЧКУ
Два хлопчики на ставочку
Ловлять рибку в холодочку,
Золотеньку i срiбленьку,
I велику, i маленьку.
 Прийшла мати рибку взяти,
 На вечерю ïх позвати,
 А хлопчики i не чують,
 На рибоньку все чатують.
 Iз кошиком пiшла мати
 Вечеряти готувати,
 Варить юшечку з линами,
 Вихвалятися синами.
 Прийшли хлопцi, мовчки сiли,
 Ось юшечки попоïли
 I на возi лягли спати,
 Щоб з сонечком разом встати,
 Щоб знов пiти до ставочка
 Ловить рибку в холодочку,
 Золотеньку i срiбленьку,
 I велику, i маленьку.
Олександр Олесь
ІV група «Кросвордисти»























Д
і
л
а




2
х
а
т
и
н
к
а

3
т
р
а
м
в
а
й
4

с
у
х
о
м
л
и
н
с
ь
к
и
й

5
к
і
н
ь

6
с
і
м

7
с
т
е
л
ь
м
а
х

8
с
л
а
в
к
о

9
г
у
м
о
р


1.     Продовжити вислів: «Гарні не красиві слова, а гарні ….»
2.     Де сховалися хлопці від дощу?
3.     В якому транспорті їхав невихований Сашко?
4.     Хто автор книги «Серце віддаю дітям»?
5.     Кого намалював Петрик у записці?
6.     Скільки вітрів згадується у вірші Степана Жупанина?
7.     Хто автор оповідання «Ловись, рибко!»
8.     Назвіть імя одного із рибалок.
9.     Що обєднує твори написані Грицьком Бойком?

Фізкультхвилинка

V.                   Робота в групах
1.       Гра «Магічний квадрат»
Знайти прізвища 9 письменників та поетів.

А
А
В
О
Р
Р
Л
Д
Е
Б
Ж
Ь
С
А
О
Л
Е
С
Ь
К
И
О
Н
Б
У
П
П
Т
О
У
О
С
Б
Й
А
У
Х
А
Ф
Ж
Ю
Д
Ж
К
І
К
І
Ц
О
В
С
У
Ф
Б
О
Ч
З
О
Ц
Е
М
Л
И
П
К
А
Ч
А
Н
Е
Ь
Н
Л
И
О
А
Й
Г
Щ
І
Л
Д
З
Ь
И
Ч
Х
Н
А
Б
О
С
Ч
І
Н
И
Н
К
Ї
И
С
Т
Е
Л
Ь
М
А
Х
С
О
Я
Н
Я
В
Ж
Р
О
М
А
Н
Ь
Т
Р
Е
Х
О
У
Е
Т
Е
Щ
И
К
У
К
Р
А
Ї
Н
К
А
Б
Ю
Ц
И
Р
И
Ф
О
Д
Ю
Ж
Ж
Е
Х
Л
Й
А
Л
І
Н
А
Ш
У
Ш
К
И
Л

2.     Вправа «Сенкан»
Скласти «Сенкан» зі словами вірш, оповідання, читання, гумореска.
1  — іменник
2 — два прикметники
3 — дія (три слова)
4 — фраза з чотирьох-шести слів
5 — синоніми (до іменника)

3.     Склади буриме
Буриме – вірш, створений за заздалегідь заданими римами, які не дозволяється переставляти та змінювати.
………. небо
………. пташки
………. треба
………. книжки
VІ. Узагальнення і систематизація знань і вмінь учнів
1. Читання власних дитячих творів про дитинство та дружбу.
2.  Музична пауза
Виконання пісні «Два кольори» (муз. О. Білаша, сл. Д. Павличка)
ДВА КОЛЬОРИ
Як я малим збирався навесні
Піти у світ незнаними шляхами,
Сорочку мати вишила мені
Червоними і чорними
Червоними і чорними нитками.
Приспів:
Два кольори мої, два кольори,
Оба на полотні, в душі моїй оба,
Два кольори мої, два кольори:
Червоне — то любов, а чорне — то журба.
Мене водило в безвісті життя,
Та я вертався на свої пороги.
Переплелись як мамине шиття
Мої сумні і радісні дороги.
3.     Робота з виставкою книг

VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів
Наша подорож вулицями Поетична та Прозова завершена. Вона була цікава завдяки вашій дружній роботі.
На ваших столах є аркуші паперу з іменами учнів, які працювали разом з вами у групі. Оцініть їхню роботу.

Всі ми плідно працювали,
Знання міцні ми здобували.
Скажем разом у кінці
Що у нашім класі всі  …. (молодці)


Немає коментарів:

Дописати коментар